Firmy czekające na Tarczę 6.0 mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zdjęcie: Krystian Maj / Kancelaria Premiera

Płatnicy, którzy nie wiedzą, czy obejmie ich zwolnienie ze składek za listopad 2020 r., mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności.

W parlamencie trwają prace nad kolejną odsłoną tarczy antykryzysowej. Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia postojowego i zwolnienie z opłacania składek za listopad bieżącego roku.

Firmy, które czekają na nowe przepisy i nie wiedzą, czy mają opłacać składki za listopad, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Jeśli wniosek wpłynie przed terminem płatności składek, to płatnik nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Można go przesłać przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Chodzi o przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności za listopad mija 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne, które odprowadzają składkę wyłącznie za siebie.

Dzięki złożeniu wniosku płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy (zarówno na etapie prac sejmowych, jak też w zaproponowanych poprawkach Senatu) nie będą musieli płacić należności za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów. Tym bardziej, że zbliżają się terminy, w których należy uregulować składki za listopad. Podobna sytuacja wystąpiła na wiosnę i wtedy również ZUS podpowiadał, jak w prosty sposób zdjąć z siebie niepewność co do przyszłego stanu prawnego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x