Morawiecki: KE dała zielone światło na uruchomienie Tarczy 2.0

Zdjęcie: PAP/Radek Pietruszka

Komisja Europejska dała zielone światło na uruchomienie tzw. Tarczy Finansowej PFR 2.0 – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też tarczę dla regionów najbardziej dotkniętych przez pandemię, wartą do 1 mld zł.

„Otrzymaliśmy z KE zielone światło na zaangażowanie środków krajowych; teraz w krótkim czasie przyjmiemy odpowiednią legislację, żeby uruchomić tarczę branżową; to przynajmniej 35 mld zł” – oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej.

Morawiecki przyznał, że “trochę długo to trwało”, i dodał, że dziwi się, że tak długo, bo pierwsza tarcza mogła być uruchomiona szybciej, bo wówczas zgody z KE przyszły szybciej.

“My jesteśmy gotowi z tymi instrumentami już od dawna. W związku z tym teraz, kiedy notyfikacja do nas, zwrotna informacja z Komisji Europejskiej do nas dotarła, przyjmujemy w krótkim czasie odpowiednią legislację, Rada Ministrów i cały ten proces po to, żeby móc uruchomić tarczę branżową” – mówił.

Jak tłumaczył, “w okolicznościach, z którymi się mierzymy dzisiaj, czyli druga fala pandemii, która trwa, może opada, ale jest cały czas ogromnym zagrożeniem i trzecia fala, przed którą ostrzegają nas specjaliści, styczeń-luty – przygotowaliśmy rozwiązania Tarczy 2.0, tarczy branżowej, tarczy dla przedsiębiorstw, które są szczególnie dotknięte przez wirusa w miesiącach październik-listopad-grudzień”. Podkreślił, że jest tam “szereg instrumentów, które z jednej strony – mają kompensować koszty, a drugiej strony – mają być zastrzykiem finansowych dla najbardziej poszkodowanych”.

Premier przypomniał, że w ramach pierwszej tarczy antykryzysowej przekazano ponad 150 mld zł w różnych instrumentach dla firm, w tym 60,8 mld zł w bezpośrednim zastrzyku finansowym z tarczy finansowej PFR. “To wszystko pozwoliło nam przechować wartość gospodarki, przechować tą wartość poszczególnych sektorów na nowe, mam nadzieje, lepsze czasy na 2021 roku” – mówił.

Morawiecki ocenił też, że tarcze finansowe ochroniły miejsca pracy; a liczba osób pracujących jest wyższa niż w poprzednim roku. Powstały setki tysięcy nowych miejsc pracy – stwierdził. “Widać to w danych, które spływają: drugie najniższe bezrobocie w UE (…). Według KE bezrobocie wynosi w Polsce nieco powyżej 3 proc.” – podkreślił.

Jak dodał Morawiecki, polska gospodarka ma szansę wrócić do stanu sprzed pandemii pod koniec 2021 lub na początku 2022 r. “Dzięki wysiłkowi tysięcy przedsiębiorców, ale także dzięki pracownikom mamy dziś stan gospodarki taki, który pozwala nam na odrobinę optymizmu wchodząc w rok 2021” – stwierdził.

Według niego do przełomu w walce z pandemią i jej skutkami, także dzięki szczepionkom, może dojść “w drugim, trzecim kwartale przyszłego roku”.

Szef rządu stwierdził, że w latach 30. XX w. Polska powróciła do poziomu sprzed kryzysu dopiero po około 8 latach. “Dzisiaj mamy szanse, jak pokazują dane OECD i Komisji Europejskiej, wrócić już pod koniec najbliższego roku lub na początku kolejnego do stanu sprzed pandemii” – powiedział.

Według premiera Polska będzie w znacznie lepszej sytuacji niż inne państwa, bo np. Włochy – stwierdził – “cofną się o 20 lat”, a Francja o osiem lat. “Nasz rezultat będzie tu jednym z najbardziej budujących w skali Europy” – powiedział.

Morawicki zapowiedział też tarczę regionalną, o wartości do 1 mld zł, które miałyby trafić do gmin i powiatów, głównie na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki.

Zapowiedział, że poszczególne programy dla najbardziej dotkniętych lockdownem gmin i powiatów zostaną przedstawione “w najbliższych dniach”.

Podkreślił, że środki na tarczę branżową pochodzą z budżetu państwa i zostały wygospodarowane dzięki “uszczelnieniu systemu podatkowego”. “To, że mogliśmy tak szybko zareagować, jest związane z naprawą finansów publicznych państwa polskiego” – powiedział. Dodał, że rozmawiał już z ministrem finansów na temat emisji obligacji, z których sfinansowana miałaby zostać nowa tarcza.

Jesienią rząd ogłosił tzw. Tarczę Finansową PFR 2.0. Program o wartości do 35 mld zł stanowi kontynuację, z pewnymi modyfikacjami, programów dla dużych firm, mikrofirm oraz sektora MŚP ogłoszonych w trakcie pierwszej fali pandemii. Jego głównym celem jest pomoc przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności i stabilności finansowej, poprzez udostępnianie im finansowania na preferencyjnych warunkach, a także ochrona miejsc pracy.

Tarcza ma pomóc firmom z 38 branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną. Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm to 10 mld zł, a dla dużych przedsiębiorstw to 25 mld zł. (PAP)

wkr/ amac/

Źródło: Polska Agencja Prasowa

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x