Liczba cudzoziemców w Zachodniopomorskiem wzrosła

Zdjęcie: Tomasz Jasyk [MD/PDB]

Na koniec ubiegłego roku w województwie zachodniopomorskim było niemal 33 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w ZUS. Od maja przybyło ich prawie 5,5 tysiąca. W grudniu 2020 r. w naszym regionie zgłoszono więcej obcokrajowców niż w okresie przed pandemią (w lutym 2020 r.).

Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w naszym regionie w 2020 roku miała epidemia Covid-19. Na koniec lutego, czyli jeszcze przed ogłoszeniem epidemii było ich 29,5 tysiąca. Do maja liczba obcokrajowców spadła do prawie 27,5 tysiąca. Koniec roku przyniósł jednak znaczny wzrost liczby obcokrajowców – w rejestrach ZUS jest ich 32,8 tysiąca.

W całym kraju na koniec 2020 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS było 725 tysięcy. W porównaniu do trzeciego kwartału przybyło ich niemal 36 tysięcy.

W naszym regionie najliczniejszą grupą obcokrajowców zgłoszonych w ZUS wciąż są obywatele Ukrainy. Na koniec zeszłego roku było ich niemal 26 tysięcy (w Szczecinie ponad 20 tys., w Koszalinie 5,6 tys.). Również w kraju najwięcej zatrudnionych jest Ukraińców – 532,5 tysiąca.

Spośród prawie 33 tys. cudzoziemców, zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w Zachodniopomorskiem, 19 tys. to pracownicy, a 881 osób prowadzi własną działalność. Pozostali są zatrudnieni na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. umowach zlecenia.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x