MRPiT: Polska na drugim miejscu w UE z wynikiem produkcji

Zdjęcie: PAP/Marcin Gadomski

Polska ze wzrostem produkcji przemysłowej o 6,1 proc. rok do roku, osiągnęła drugi najlepszy wynik wśród krajów UE – podkreślił wiceszef resortu rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

W poniedziałek Eurostat podał, że produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w grudniu 2020 r. o 6,1 proc. rdr, po wzroście o 2,9 proc. rdr miesiąc wcześniej.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii komentując te dane podkreślił, że Polska osiągnęła drugi najlepszy wynik wśród krajów UE. Wyższy wzrost zanotowała jedynie Słowacja (6,8 proc.) – dodał.

Tomanek zwrócił uwagę, że najgłębsze spadki produkcji przemysłowej odnotowano: w Belgii (o4,6 proc.), na Malcie (o 4,3 proc.) oraz w Portugalii (o 4,3 proc.). “W całej Unii nastąpił spadek produkcji przemysłowej o 0,4 proc. (wobec spadku o 0,5 proc. w listopadzie), a w strefie euro o 0,8 proc. (po 0,6-proc. spadku w listopadzie) – dodał.

Wiceminister wskazał, że w grudniu największy spadek rok do roku dotknął produkcję dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku (o 3,1 proc. w UE i o 3,9 proc. w strefie euro) oraz dóbr kapitałowych (w UE o 2,8 proc., a w strefie euro o 3,1 proc.).

“Spadki odnotowano także w produkcji dóbr związanych z energią (o 2,5 proc. w UE i o 1,9 proc. w strefie euro). Natomiast najlepsze wyniki osiągnęła produkcja dóbr pośrednich (zaopatrzeniowych), gdzie nastąpił wzrost o 4,4 proc. w całej Unii oraz o 4,1 proc. w strefie euro). W UE szybko wzrosła także produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku – o 4,2 proc. (w strefie euro o 1,4 proc.)” – podsumował Tomanek. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Źródło: Polska Agencja Prasowa

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x