KAS przerwała łańcuch 12 firm wyłudzających VAT

W związku z podejrzeniem wyłudzenia w podatku VAT, zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła działania na terenie czterech województw: mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Jednocześnie zrealizowano czynności w 17 miejscach.

Podczas przeszukań siedzib firm i miejsc zamieszkania osób, które brały udział w nielegalnym procederze, zabezpieczono dokumenty i elektroniczne nośniki danych, w tym faktury VAT sprzedaży i nabycia towarów, księgi rachunkowe, umowy o prowadzenie rachunków bankowych i lokat terminowych.

Uczestnicy łańcuch pośredniczyli we wprowadzeniu do obrotu fikcyjnych faktur. Stosowali mechanizm tzw. znikającego podatnika. Podmiot, który sprowadzał towar i był zobowiązany do zapłacenia podatku VAT, dokonywał jednocześnie fikcyjnych zakupów od znikających podatników. Pozwalało mu to na uniknięcie obowiązku zapłacenia VAT.

Podmioty zaangażowane w proceder, dzięki tym fikcyjnym transakcjom realizowanym od stycznia 2020 r. wyłudziły ok. 7 mln zł.

Na kontach jednej z firm komórka Szefa KAS ds. STIR zablokowała ponad pół miliona zł. Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie wszczął kontrolę celno-skarbową. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x