Gowin: przez lockdown polska gospodarka traci 2-3 mld zł tygodniowo

Zdjęcie: (jm) PAP/łukasz G¹gulski

Przez lockdown polska gospodarka traci 2-3 mld zł tygodniowo – powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że okres postpandemiczny może zacząć się od początku maja, kiedy obostrzenia będą sukcesywnie likwidowane, co zależy od postępu szczepień.

Szef resortu rozwoju w rozmowie z Business Insider dodał, że obecna sytuacja jest relatywnie lepsza niż rok temu. “Wtedy traciliśmy 4 mld zł tygodniowo” – podał. “To oznacza, że Polska zubaża i się zadłuża” – dodał.

Jak wyjaśnił, że Polska i tak przechodzi “dość łagodnie” kryzys pandemiczny i jest w lepszej sytuacji niż większość gospodarek w UE.

Jak wskazał, okres postpandemiczny może zacząć się od początku maja, kiedy obostrzenia będą sukcesywnie likwidowane, ale “wszystko zależy od słowności koncernów farmaceutycznych dostarczających szczepionki i postępu szczepień, które wyraźnie przyśpiesza” – zaznaczył wicepremier Gowin.

Dodał, że trzeba wprowadzić specjale certyfikaty dla osób zaszczepionych, by one mogły korzystać gastronomii i hoteli. “Musimy nie tylko podawać kroplówek zamkniętym branżom, ale i pozwolić im działać” – wskazał.

“Uważam, że jak najszybciej powinniśmy tworzyć handel i usługi, w drugiej kolejności hotele, gastronomie i branże fitness” – dodał .Są gotowe odpowiednie procedury, które opracowaliśmy z przedsiębiorcami. Według Gowina, branże te powinny być odmrażane równolegle. (PAP)

lgs/ drag/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x